עדשות מגע או ניתוח לייזר?

השאירו פרטים עוד היום או התקשרו
0501111111
באנר המרכז להסרת משקפיים


עדשות מגע או ניתוח לייזרניתוח עיניים בלייזר הוא תשובה מהירה ונטולת כאב לבעיות ראייה. ההליך מוביל לשיפור משמעותי בראייה, בתוך מספר שבועות לאחר הניתוח. יחד עם זאת, מדובר בקבלת החלטה משמעותית. מחקרים שנערכו על ידי רופאי עיניים מובילים, חישבו את הסיכון לאובדן ראייה משמעותי בעקבות ניתוח לייזר, ומצאו כי הסיכונים מתרחשים באחד מתוך עשרת אלפים מקרים.

הממצאים דווחו במכתב שפורסם באוקטובר 2006 בכתב העת Archives of Ophtalmology. מסקנתם היא שאין להניח באופן אוטומטי כי עדשות מגע בטוחות יותר מניתוח לייזר, וכי הנחה זו הייתה אולי נכונה בעבר, אך כיום זה בהחלט לא המקרה יותר.

יתרונות ניתוח לייזר לעומת עדשות מגע

היתרון המשמעותי ביותר של ההליך הוא שהמנתח יכול להתאים את ההליך לכל עין באופן אישי. בהליך זה, הרופא מעצב מחדש את הקרנית הפנימית, לטיפול בבעיות הראייה. זהו ניתוח העיניים הנפוץ ביותר, המאושר על ידי ה-FDA, נטול כאבים, מהיר ויעיל. עשרות מיליוני מטופלים נהנים מראייה מצוינת לאחר ההליך, ואורח חיים משופר, מבלי להזדקק למשקפיים או עדשות מגע.

ההשוואה הישירה של סיכוני ניתוח לייזר לעומת יתרונות עדשות מגע, מורכבת בשל הסיבוכים הכירורגיים המיידיים הנובעים מהניתוח, והסיכונים הקשורים לעדשות מגע, המצטברים במשך שנים רבות.

לצד היתרונות הרבים של ניתוח לייזר לשיפור הראייה, קיים הסיכון הרב יותר של ההליך, לעומת הרכבת עדשות. בעיות הנגרמות כתוצאה מעדשות מגע, מתפתחות בדרך כלל לאחר זמן רב, ואילו סיבוכי הניתוח, אם הם מתרחשים, מופיעים זמן קצר לאחר ההליך.

הסיכונים הכרוכים בהרכבת עדשות, ובניתוח לייזר, הם בעיקר דלקת עיניים, אך מצב זה ניתן לשינוי בזכות הטכנולוגיה החדשה המאפשרת הרכבת עדשות בטוחות, וביצוע הליך בטיחותי לניתוח. בנוסף, השיטות החדשות בהן משתמשים רופאים לביצוע הניתוח, בטוחות ויעילות יותר בשיפור הראיה.

עדשות מגע אינן נחשבות לתמיד לבחירה בטוחה יותר בהשוואה לניתוח, ויש למדוד את הסיכונים והיתרונות בהתאם למצב הראייה האישי של כל מטופל. בסופו של דבר, גם עדשות מגע וגם ההליך נחשבים לבטוחים ביותר, אם כי קיימת אפשרות קטנה לסיבוכים, בשני המצבים.

בניגוד לאמונה הרווחת, האפשרות הטובה ביותר עבור רוב האנשים הסובלים מבעיות ראייה, היא ניתוח לייזר. הוא אינו מסוכן כפי שרוב האנשים סבורים, וכאשר הוא מבוצע במקצועיות ומיומנות, והמטופל מקפיד על הנחיות המנתח לאחר ההליך, הוא מוביל להצלחה משמעותית בשיפור הראייה. כך או אחרת, ברוב המקרים, ההחלטה אם לעבור את הניתוח או להמשיך להרכיב עדשות מגע היא החלטה אישית של המטופל.

סיכוני עדשות מגע

יש להבין כי רוב הסיכונים הכרוכים בהרכבת עדשות מגע, נובעים בדרך כלל מחוסר הקפדה על טיפול נכון בעדשות, מה שמגביר את הסיכוי ללקות בזיהום, המהווה את הגורם העיקרי לאובדן ראייה בקרב מרכיבי עדשות.

הקרנית היא החלק בעין החשוף לזיהומים כתוצאה מהרכבת עדשות מגע. במקרים קיצוניים, אדם עלול לאבד חלק מהראייה שלו, או להתעוור לחלוטין. שימוש שגוי בעדשות, כגון חוסר הקפדה על החלפת עדשות ישנות, חוסר הקפדה על חיטוי נכון ושמירה על לחות, ושינה עם העדשות, מגבירים פי עשרים את הסיכוי לסבול מדלקת קרנית ולסבול מכאבים ויובש בעיניים.

אדם המרכיב עדשות מגע מתבקש לנקוט בצעדי זהירות כדי למזער את הסיכונים. היגיינה נאותה והרגלים טובים בטיפול בעדשות המגע מומלצים ביותר וכוללים רחיצת ידיים עם סבון לפני הטיפול בעדשות, הימנעות מרחיצת העדשות במי ברז, והימנעות משינה עם העדשות, אלא אם כן כך נקבע על ידי הרופא, ובמקרה זו מותאמות עדשות מיוחדות.

חיטוי העדשות צריך להתבצע אך ורק על ידי החומרים המתאימים המומלצים על ידי הרופא, ויש להחליף את העדשות אחת לשלושה חודשים. יחד עם זאת, הזיהומים עלולים להתרחש גם כשאדם מקפיד על כל אמצעי הזהירות.

ראו גם:

מהם הסיכונים הכרוכים בביצוע ניתוח להסרת משקפיים?

ניתוח להסרת משקפיים: בדקו האם אתם יכולים לעבור את הניתוח

הסרת משקפיים בלייזר מיכל אקשטיין

הסרת משקפיים בלייזר מיכל אקשטיין

מיכל אקשטיין מייסדת ומנהלת הפורטל והמרכז להסרת משקפיים. רוצים לקבל את כל המידע על הסרת משקפיים בלייזר, היכנסו לפורטל עכשיו

השאירו פרטים עוד היום