קוצר ראייה

השאירו פרטים עוד היום או התקשרו
0501111111
באנר המרכז להסרת משקפיים


קוצר ראיהלפי ההערכות העדכניות ביותר שיש בידינו כיום, נראה כי בכל רחבי העולם ישנם לפחות מיליארד וחצי בני אדם הסובלים מקוצר ראייה כשבאזורים מסוימים בארצות אסיה, נמצא כי בין שבעים לשמונים אחוז מהאוכלוסייה סובלים מקוצר ראייה, נכון לכתיבת שורות אלה.

כמו כן לפי ההערכות נראה כי 25% מאוכלוסיית ארצות הברית וכי 25% מאוכלוסיית אירופה המערבית סובלים מקוצר ראייה.

מה זה קוצר ראייה על קצה המזלג?

קוצר ראייה הוא מצב הבא לידי ביטוי בקושי לראות בבירור ובחדות עצמים הממוקמים במרחק. אדם הסובל מקוצר ראייה יתקשה למשל לקרוא אותיות הכתובות על שלטי חוצות כאשר יעמוד במרחק רב מהם, כיוון שהן ייראו לו מטושטשות. על מנת שהתמונה תתקבל באופן חד וברור, על קרנית העין, הממוקמת בחלק הקדמי ביותר של גלגל העין, לשבור את קרני האור החודרות לעין כך שהמיקוד שלהן יהיה בשיאו ברשתית.

במצב של קוצר ראייה שבירת האור לא מתבצעת כהלכה וכתוצאה מכך במקום שמיקוד קרני האור יתרחש ברשתית, הוא מתרחש מעט לפני הרשתית. מצב זה הוא המצב ההפוך מזה המתרחש בקרב אנשים הסובלים מרוחק ראייה, בהם המיקוד של האור מתרחש מאחורי הרשתית, הסובלים בקושי למקד את הראייה כאשר הם מביטים על עצמים הקרובים לעין.

מדידת קוצר הראייה

את קוצר הראייה מודדים ביחידות של דיופטר. דיופטר הוא למעשה המספר של המשקפיים או של עדשות המגע, המגדיר את הכוח האופטי של העדשה. הדיופטר שווה למספר ההופכי של מרחק המוקד (במטרים). אי לכך, עדשה של שלושה דיופטר לצורך העניין, מרכזת קרני אור מקבילות למוקד אופטי הממוקם במרחק של שליש המטר (33 סנטימטרים בקירוב) מהעדשה.

התיקון של קוצר הראייה בניתוח להסרת משקפיים מתבצע על ידי שיוף של הקרנית. השיוף של הקרנית משנה את האופן שבו הקרנית שוברת את האור החודר לעין על מנת שהמיקוד יתרחש ברשתית. ככל שקוצר הראייה חמור יותר, כך יש לשייף כמות גדולה יותר מרקמת הקרנית על מנת לתקן את הראייה. קוצר ראייה ברמה של -6 דיופטר, נחשב לקוצר ראייה חמור.

בדרך כלל קוצר ראייה בדרגה של למעלה מעשרה דיופטר, לא ניתן לתקון בניתוח. הסיבה לכך נעוצה בעובדה ששיוף נרחב מדי של הקרנית, עלול להוביל ליצירה של קרנית דקיקה מאוד, הנוטה להתעוות.

קוצר ראייה וניתוח להסרת משקפיים

באופן כללי ניתן לכתוב כי ככל שדרגת החומרה של קוצר הראייה גבוהה יותר, כך מידת הדיוק בניתוח יורדת. המשמעות היא שבמספרים הקטנים, ניתן להגיע בקלות רבה יותר לרמת דיוק גבוהה יותר. כמו כן הסיכוי לנסיגה של התוצאות נמוך יותר ככל שקוצר הראייה לפני הניתוח פחות חמור. במספרים הגבוהים, הסיכוי לנסיגת התוצאות גבוה במיוחד ובדרך כלל המטופלים חווים חזרה מסוימת של קוצר הראייה, הנמצאת בתיאום עם דרגת קוצר הראייה לפני הניתוח.

ביצוע של ניתוח חוזר לאחר חזרת קוצר הראייה במטופלים שסובלים מקוצר ראייה חמור עלול להיות מסוכן שכן שיוף הקרנית פעם נוספת עלול לגרום להיווצרות של רקמה צלקתית.

כמו כן, במקרים מסוימים ברור מראש כי הניתוח לא יוכל לגרום לריפוי מלא של הראייה ולהעלמת הבעיה לחלוטין, אלא רק להקטין את המספר ותו לא. במקרים מסוימים הנסיגה של התוצאות יכולה להתרחש במשך שנים ולא אחת נסיגת התוצאות מוגדרת כמלאה (חזרת המספר לגובה שנמדד לפני הניתוח).

הסרת משקפיים בלייזר מיכל אקשטיין

הסרת משקפיים בלייזר מיכל אקשטיין

מיכל אקשטיין מייסדת ומנהלת הפורטל והמרכז להסרת משקפיים. רוצים לקבל את כל המידע על הסרת משקפיים בלייזר, היכנסו לפורטל עכשיו

השאירו פרטים עוד היום