עין עצלה

השאירו פרטים עוד היום או התקשרו
0501111111
באנר המרכז להסרת משקפיים


עין עצלהעין עצלה או אמבליופיה היא ליקוי ראייה הבא לידי ביטוי בהתפתחות לא תקינה של מרכז הראייה במוח, כתוצאה ממחסור בגירוי ויזואלי איכותי במהלך שנות החיים הראשונות. מיד לאחר צאתו של התינוק לאוויר העולם, מרכזי הראייה במוח מתחילים להתפתח שכן תהליך ההתפתחות של מרכזי הראייה מתחיל ברגע שבו מגיעים אליהם סיגנלים מכיוון העיניים.

האותות העצביים מיוצרים באופן תקין רק אם נוצרת תמונה חדה וברורה על רשתית העין. אם האותות לא נוצרים בצורה תקינה כתוצאה למשל מעכירות של העדשה (ירוד או קטרקט) או בשל בעיה בתשבורת של האור, בהתאם גם ההתפתחות של התאים במרכזי הראייה במוח לא תהיה תקינה.

הקשר בין עין עצלה לבין פזילה

על מנת שהתמונה שתתקבל במוח תפורש באופן הנכון, על שתי העיניים להעביר למוח אותות שמקורם באותה התמונה ולצורך כך העיניים צריכות להיות מסונכרנות ביניהן. כאשר נוצר מצב של פזילה, העיניים לא מעבירות למוח מידע המתייחס לאותה התמונה שכן הסנכרון בין שתי העיניים אינו מושלם אלא לוקה בחסר. אם מצב זה מתרחש בשנות החיים הראשונות, המוח יפעיל מנגנון פיצוי על מנת להימנע מראייה כפולה או מטושטשת ופשוט "יכבה" את המידע שמגיע מאחת העיניים.

אם מרכז הראייה שאחראי לקליטת האותות מהעין הרלוונטית כבר החל להתפתח, רוב הסיכויים שיעבור תהליך של התנוונות ואם טרם החל להתפתח, ככל הנראה לא ישלים את ההתפתחות שלו בצורה תקינה. בסופו של דבר ללא טיפול, חלון הזמנים להתפתחות מרכז הראייה ייסגר והמידע המגיע מהעין לעולם לא יפוענח, גם אם הפזילה תטופל.

חלון הזמנים הקריטי להתפתחות מרכזי הראייה במוח

עין עצלה הוא מונח שיכול להטעות במידה מסוימת וזאת כיוון שהעין בדרך כלל לא סובלת מליקוי חמור במיוחד. העצלות למעשה מהווה את מנת חלקו של מרכז הראייה במוח, שלא התפתח כראוי. בדרך כלל במהלך שבע השנים הראשונות לחיי האדם ניתן למנוע מצב של עין עצלה וזאת כיוון שזוהי התקופה שמהווה את חלון הזמנים להתפתחות מרכז הראייה.

אם הבעיה בהעברת האותות מהעין (ותהיה זו בעיה שהתפתחה על רקע פזילה, קטרקט או כל גורם אחר) לא תטופל בטווח זה, רוב הסיכויים שמרכז הראייה כבר לא יוכל להשתקם והמידע המגיע מהעין הרלוונטית יהיה חסר ערך עד סוף חיי המטופל.

הקשר בין עין עצלה לבין ניתוח להסרת משקפיים

על מנת למנוע את התפתחות העין העצלה, כלומר את חוסר ההתפתחות או את הניוון של מרכז הראייה במוח, יש לפעול למען תיקון הנזק בעין או לחילופין "להכריח" את המוח להתייחס לאותות המגיעים מהעין ממנה הוא מנסה להתעלם.

אי לכך אם מדובר למשל בילד שסובל מקטרקט בעדשה, הרי שיש לבצע ניתוח להסרת הקטרקט ואם מדובר לצורך העניים בילד שסובל מאניזומוטרופיה, כל עוד לא ניתן לתקן את הבעיה עם משקפיים או בעזרת עדשות מגע, יהיה צורך להשתמש ברטייה על מנת למנוע מהעין הטובה לשלוח אותות למוח.

ניתוח להסרת משקפיים אינו מומלץ לביצוע בילדים וזאת כיוון שהליקוי בראייה בקרב ילדים דינמי מאוד ואחד מהתנאים בהם יש לעמוד על מנת שניתן יהיה לבצע את הניתוח הוא יציבות של המספר במשקפיים במשך שנה אחת לפחות.

יש לציין כי אם מדובר במבוגר הסובל מעין עצלה, המעוניין לעבור ניתוח להסרת משקפיים, הרי שגם אז ייתכן כי יומלץ לו להימנע מביצוע של ניתוח זה וזאת כיוון שכאשר רק אחת מהעיניים מתפקדת, הנטייה היא להימנע מלהעמיד אותה בסיכון.

הסרת משקפיים בלייזר מיכל אקשטיין

הסרת משקפיים בלייזר מיכל אקשטיין

מיכל אקשטיין מייסדת ומנהלת הפורטל והמרכז להסרת משקפיים. רוצים לקבל את כל המידע על הסרת משקפיים בלייזר, היכנסו לפורטל עכשיו

השאירו פרטים עוד היום