כאבים ויובש בעיניים

השאירו פרטים עוד היום או התקשרו
0501111111
באנר המרכז להסרת משקפיים


13542218_xxlישנם סוגים מסוימים של כאב, שיכולים להופיע כתוצאה מגורמים רבים מאוד ומגונים. כאבי עיניים, למשל, יכולים לנבוע כתוצאה מסיבות רבות מאוד. לעיתים, הכאבים יהיו תוצאה ישירה של בעיה רפואית או נזק בעין.

לעיתים אחרות, הכאבים יהיו תוצאה של בעיה כללית במערכת העצבים או מבעיות פריפריאליות שמקרינות לעין. עם זאת, מרבית כאבי העיניים קורים כתוצאה מסיבות קלות יחסית, וגם הטיפול הוא פשוט יחסית.

בשורות הבאות נלמד כמה דברים חשובים אודות כאבים בעיניים. נראה כיצד ניתן לפתור בעיות שונות בדרכים פשוטות ונבין גם מדוע חשוב לקבל ייעוץ רפואי במקרה הצורך.

כאבי עיניים ויובש

אנשים רבים נוהגים להתלונן על כאבי עיניים אשר מלווים בתופעה מטרידה של יובש. לעיתים, אותם הכאבים יהיו דומים לתחושה של גירוד, ועל פי רוב יש הופעה של אדמומיות. התעלמות מהבעיה עשויה להביא לדלקות וכן להחמרה בכאב.

כדאי לדעת שברוב המחולט של המקרים, תופעה של כאב עיניים בליווי של יובש נובעת מהרגלים נרכשים לא נכונים אך לפעמים היובש נובע כתוצאה מהליך כירורגי של הסרת משקפיים. בדרך כלל הדבר הזה מאפיין אנשים שעובדים שעות רבות מול המחשב או מול מסכים אחרים, והם "שוכחים" לקיים פעולות נורמליות ששומרות על הלחות בעיניים. או כאשר מריכיבים עדשות מגע ולא שומרים על כללי הגיינה נכונים.

כאשר ממעטים למצמץ, כאשר ממקדים את העין בנקודות סמוכות ולא עושים שימוש בטווח ראיה ובראיה לרחוק – יובש וכאבים הם תופעה צפויה. לפני שממהרים אל טיפות העיניים, שלחלקן תופעות לוואי, כדאי מאוד לנהוג על פי כמה כללים פשוטים:

  • מצמוץ – עד כמה שנדמה שזוהי פעולה טבעית, שלא צריך להרהר בה, מסתבר שכאשר שקועים בעבודה מול המחשב או במטלות מסוגים אחרים, פשוט ממצמצים פחות מדי. מצמוץ מודע, מפעם לפעם, משחרר לחות.
  • תרגילי הרפיה – בעין יש שרירים, שעלולים בהחלט להיתפס ולגרום לכאב. חשוב מעת לעת לבצע תרגילי שחרור והרפיה, ניתן למקד את העיניים בנקודות רחוקות, להביט מהחלון וכדומה.
  • עבודה מול מחשב – חשוב מאוד לתת לעיניים מנוחה מצפיה במחשב, לפחות בכל שעה או שעתיים.
  • הפוגה ושטיפה – במקרה הצורך ניתן פשוט לשטוף את העיניים במעט מים חמימים ורק אם אין מנוס – כדאי להשתמש בטיפות.

כאבי עיניים ומחלות עיניים

למרות שכאבי עיניים יכולים בהחלט להיות תוצאה של יובש, כאבי שרירים ולעיתים אפילו תוצאה פשוטה של עייפות, אין ספק שלעיתים הם מורים על בעיות רפואיות של ממש. כאשר ידועה היסטוריה משפחתית של בעיות ומחלות עיניים, חשוב מאוד לנהל מעקב רפואי, במיוחד עם העלייה בגיל. גם כאשר לא קיימת היסטוריה משפחתית, חשוב מאוד להתייעץ עם הרופא בכל מצב לא ברור או כאשר טיפול ביתי או שגרתי לא מביא להקלה.

לתשומת לב הקורא, נוסיף נקודה חשובה: יש לדעת שיש מחלות עיניים סמויות, אשר לא מרגישים בהן לפני שהן מגיעות לשלב מתקדם. לכן לא תמיד רק כאשר יש כאבים בעיניים יש לפנות לרופא עיניים.

סיבות נוספות לכאבי עיניים

נוסף לכל האמור לעיל, יש גם סיבות רבות נוספות שיכולות להביא לכאבי עיניים. בין היתר מדובר בסיבות כגון:

  • משקפיים לא מתאימות – אי התאמה של משקפיים או משקפיים שאינן מתאימות הם סיבות נפוצות לכאבי עיניים. לכן, במקרה הצורך חשוב להתייעץ עם האופטומטריסט הקרוב או עם רופא העיניים.
  • מתח נפשי – עד כמה שזה נשמע מפתיע, לחץ נפשי, מתח מתמשך, חרדות וכדומה, יכולים להשפיע על העיניים ועל יכולת הראיה. במקרים מסוימים אפילו נמצא שאנשים שאובחנו כקצרי ראיה סבלו למעשה ממתח וסטרס.
  • מיגרנות וכאבי ראש – כאבים בראש, באוזניים, בשיניים, עלולים כולם להקרין לעבר העיניים. לכן, חשוב מאוד לטפל בגורמי הכאב השונים ולא להתמקד רק בעיניים עצמן. לעיתים, די אפילו במנוחה מספקת כדי לפתור את בעיה של כאבים ואי נוחות.

הסרת משקפיים בלייזר מיכל אקשטיין

הסרת משקפיים בלייזר מיכל אקשטיין

מיכל אקשטיין מייסדת ומנהלת הפורטל והמרכז להסרת משקפיים. רוצים לקבל את כל המידע על הסרת משקפיים בלייזר, היכנסו לפורטל עכשיו

השאירו פרטים עוד היום